Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grzegorzewie

Get Adobe Flash player

 


b1

 

Godziny pracy biblioteki:

 

Poniedziałek  730  – 900 ; 1000 – 1130 

Wtorek   900 –  1130  ;  1230 – 1445

Środa  900 – 1130 ; 1230 – 1400

Czwartek   800 – 900 ; 1000 – 1230 ; 1330 – 1400

Piątek    820 – 950 ; 1050 – 1130 ; 1210 – 1400


 

W ramach propagowania czytelnictwa biblioteka organizuje:

 • lekcje biblioteczne
 • konkursy czytelnicze,
 • konkursy plastyczne,
 • wystawy książek,
 • gazetki tematyczne,
 • kiermasze taniej książki,
 • akcje typu "Podaruj książkę bibliotece”,
 • uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych,
 • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych,
 • Światowy Dzień Pluszowego Misia,
 • Dzień Książki,

b2.jpg


 Schowek01

   Na czas zamknięcia szkół jednym z zadań biblioteki jest wskazanie uczniom zastępstwa: gdzie mogą znaleźć darmowe książki. Poniżej przedstawiam wybór bibliotek cyfrowych i innych źródeł darmowych ebooków.

WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Empik Premium bezpłatnie na 60 dni
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
Jak skorzystać z promocji?
1. Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
2. Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
3. Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
4. Aktywuj usługę Empik Premium.
5. Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.
Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

Publio – darmowe ebooki
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.


23 kwietnia 2024 r.

czytel

III Ogólnopolska Akcja Siania Nasionek Czytelnictwa.

   Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich biblioteka szkolna włączyła się w Ogólnopolską Akcję Siania Nasionek Czytelnictwa. Hasło pobudzające do działania brzmiało: „Gdy zasiejesz nasionko czytelnictwa, co z niego wyrośnie? Mądrość? Fantazja? Ciekawość świata? Emocje? Wyobraźnia? …

Akcja siania ma być inspiracją do kreatywnego, niestandardowego podejścia do czytelnictwa.

nasiono 1nasiono 2

nasiono 3 nasiono 6

nasiono 4

nasiono 5

nasiono 7nasiono 8


21 marca 2024 r.

skarpeta

   Dzień Kolorowej Skarpetki obchodzony jest każdego roku w dniu 21 marca. W naszej bibliotece odbyły się warsztaty profilaktyczno - wychowawcze w połączeniu z zajęciami czytelniczymi. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego kolorowe skarpetki są symbolem dnia osób z Zespołem Downa i dlaczego dzień ten jest obchodzony właśnie 21 marca.
   Zostali zapoznani również z pozycjami książkowymi, które w swej tematyce nawiązują do skarpet. Wsłuchując się w fragment książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, wykonali skarpetkowe pacynki symbolizujące różne chromosomy i wyjątkowość każdego człowieka, okazując w ten sposób również nasze wsparcie dla osób z Zespołem Downa. 

skarpeta (4) skarpeta (2)

skarpeta (1) skarpeta (3)

skarpeta (5) skarpeta (6)


26 lutego 2024 r.

dd

Dinozaury w szkolnej bibliotece.

   Dinozaury to istoty, które od dawna budzą naszą ciekawość. Ich olbrzymie rozmiary, tajemnicze wymarcie i fascynująca rola w historii życia na Ziemi sprawiają, że stanowią niezwykle interesujący temat badawczy. Dlatego właśnie istnieje Dzień Dinozaura – święto, które pozwala nam przyjrzeć się tym prehistorycznym gigantom i zgłębić tajemnice ich fascynującego świata.
   W Dniu Dinozaura bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z przedszkola i zerówki ponieważ to doskonały moment, aby podzielić się wiedzą na temat dinozaurów. W bibliotece czekała na nich wystawka książek o dinozaurach, prezentacja multimedialna, ciekawostki oraz różnorodne zadania edukacyjne.

Świętowaliśmy razem Dzień Dinozaura, ucząc się i bawiąc przy tym fantastycznym temacie.

 1e71d201c5fe4c94bc4b58d1ddde8536 s533fb63a826944e0a4a66684c0e8130b s130486b5f99e4e9d863b4a0788acfaa1 s

zapraszamy do galerii - kliknij


7 lutego 2024 r.

kk

„Kicia Kocia” i zabawy czytelnicze w przedszkolu.

   Kicia Kocia to bohaterka serii książek autorstwa Anity Głowińskiej dla najmłodszych czytelników. Kicia Kocia to rezolutna kotka, która wraz z wyrozumiałymi opiekunami i wiernymi przyjaciółmi odkrywa odważnie świat i uczy się najważniejszych zasad życia codziennego. Na podstawie wybranych historii o Kici Koci dzieci w nietypowy sposób zaangażowały się do wspólnej zabawy, opowiadając przy tym ciekawostki związane z przygodami głównej bohaterki.
   Celem spotkania było: wprowadzenie przedszkolaków w świat książki, kształcenie umiejętności uważnego słuchania, rozwijanie aktywności dzieci, a przede wszystkim rozbudzanie przyszłych pasji czytelniczych oraz dobra zabawa. 😊😊😊

kicia


28 stycznia 2024 r.

mdl

Międzynarodowy Dzień LEGO

   Dzień LEGO to okazja do wspólnego świętowania pasji, kreatywności oraz bezgranicznej radości z zabawy, jaką oferują te niezwykłe klocki.
   Wartościowe są nie tylko same klocki, ale także proces wspólnego tworzenia i wymiany pomysłów. Międzynarodowy Dzień LEGO jest doskonałym pretekstem do organizowania różnego rodzaju wydarzeń, warsztatów, zajęć związanych z tym niezwykłym hobby.
  

   W bibliotece szkolnej również spotkali się sympatycy tych klocków…

lego (1) lego (2)

lego (3)lego (4)

lego (5)lego (7)

lego (6)


17 listopada 2023 r.

kot

Dzień Czarnego Kota.

Czarne koty świętują 17 listopada.

   Pomysłodawcami Dnia są włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów. Święto wyznaczono na 17 listopada na godz. 17, bo to według Włochów najbardziej pechowy czas.
   Czy czarne koty przynoszą pecha? Skądże! Udowadnia to Renata Piątkowska w opowiadaniu „Czarny kot” ze zbioru „Szczęście śpi na lewym boku”.

Przekonali się o tym uczniowie zerówki…😊😊😊

kot 1

kot 2

kot 3


10 listopada 2023 r.

jezz

   Dzień Jeża w przedszkolu świetna okazja, by uświadomić najmłodszym jaką rolę w środowisku pełnią jeże, co im zagraża i jak im pomóc. Wykorzystując książkę ,,Rok w lesie" Emilii Dziubak przenieśliśmy się w sam środek pięknego lasu, gdzie z ukrycia mogliśmy podglądać życie jego lokatorów przez cały rok! Głównymi bohaterami książki są zwierzęta. My obserwowaliśmy jeża. 😊😊😊

jez


27 października 2023 r.

szymborska2

💙„Niektórzy lubią poezję” 💙

   Sejm i Senat RP co roku wybierają patronów z grona wybitnych Polaków. Obecny 2023 rok został ogłoszony między innymi rokiem Wisławy Szymborskiej – polskiej poetki, której 100 rocznica urodzin przypadała 2 lipca br.
   Z tej właśnie okazji w Klubie Seniora 27 października odbyła się wspólna poetycka podróż śladami twórczości Wisławy Szymborskiej. Nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły na zaproszenie Seniorek zorganizowali spotkanie, prezentując wiersze poetki, przeplatane życiorysem, muzyką oraz filmem. Interpretacje utworów Wisławy Szymborskiej były nie tylko piękne, ale również bardzo poruszające. Pokazaliśmy, jak wiele mądrości i refleksji można znaleźć w słowach tej wielkiej polskiej poetki.

Najserdeczniejsze podziękowania należą się wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie.

szymborska


25.10.2023 r.

czytanie

IV MIĘDZYNARODOWA EDYCJA
„PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”📖📖📖

   W środę, 25 października uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz pierwszy przyłączyli się do IV MIĘDZYNARODOEJ EDYCJI „PRZERWA NA CZYTANIE – BICIE REKORDU W CZYTANIU NA PRZERWIE”.
   Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”.

W szkole powstały dwie strefy czytania:

- W bibliotece szkolnej dla uczniów klas 0-III oraz na korytarzu szkolnym dla uczniów klas IV – VIII. Dyrektor, nauczyciele i uczniowie czytali głośno następujące książki: „12 ważnych opowieści - Polscy autorzy o wartościach”, „Przedszkole Pani Matyldy: Zosia i złote serce” oraz „Zemsta” Aleksandra Fredry. Ponadto uczniowie czytali także swoje ulubione książki, które przynieśli z domu lub wypożyczyli w bibliotece szkolnej.

Celem akcji jest:
📖promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;
📖pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;
📖zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

Dziękujemy wszystkim za udział w akcji.❤️❤️❤️

strefa cz1

 strefa cz2


29.09 – 05.10.2023 r.

serce

OGÓLNOPOLSKA AKCJA CZYTELNICZA „CZYTAMY Z SERCEM”

   29 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Głośnego Czytania i Światowy Dzień Serca. Obydwa wydarzenia połączyła Ogólnopolska Akcja Czytelnicza “Czytamy z sercem”, do której po raz pierwszy dołączyła nasza szkoła. Głównym celem akcji jest promocja wśród uczniów literatury i czytelnictwa, a także poszerzenie ich wiedzy na temat serca – budowy organu, jego funkcjonowania, chorób i rozwijanie zdrowego stylu życia.

MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA - konkurs

   29 września w bibliotece odbył się konkurs „Mistrz Pięknego Czytania”, który skierowany był do uczniów klas III. Uczestnicy czytali fragmenty książki pt.: „Moja krew ma moc” – Justyny Wodowskiej. Z książki tej uczniowie dowiedzieli się, jak istotną funkcję pełnią czerwone krwinki, jak ważne dla organizmu jest żelazo, a jak bezwartościowe – śmieciowe jedzenie oraz jaką funkcję pełni serce.

 

MISTRZEM PIĘKNEGO CZYTANIA
została uczennica klasy III b – Anastazja Kujawa
1 (1) 1 (2)

BIEG SERC

   4 października wystartował BIEG SERC. Uczennice i uczniowie z klasy: II a, III b, IV b, VI a, VII a oraz nauczyciele wf wzięli udział w biegu pokazując, że ruch to zdrowie. Wyposażeni w uśmiechy i gorące serca promowali aktywny i zdrowy sposób na spędzanie czasu.

2 (1)

2 (3)

2 (2)

SERCE MISIA

   Serce jako główny bohater kolejnych zajęć z udziałem uczniów oddziału „0” oraz wszystkich przedszkolaków. 3 i 5 października dzieci wysłuchały bajki w formie teatrzyku kamishibai pt. „Serce misia”. Dzieci dowiedziały się, gdzie leży serce oraz jak należy o nie dbać, by długo im służyło.

3 (1)

3 (2)

3 (3)

3 (4)

W bibliotece można było również obejrzeć wystawę ciekawych książek oraz gazetkę dotyczącą serca.

4 (1) 4 (2)

Z całego serca dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w akcji oraz nauczycielom za pomoc.


17.02.2023 r.

dk0

Międzynarodowy Dzień Kota - 17 lutego.

   Należy przypomnieć, że człowiek udomowił wąsatego czworonoga prawie dziesięć tysięcy lat temu, ale dopiero 1990 roku we Włoszech koty doczekały się swojego międzynarodowego święta, a w 2006 roku zaakceptowane zostało także w Polsce.
   W bibliotece szkolnej również obchodziliśmy to święto. Słuchaliśmy piosenki o kotach, bawiliśmy się w zabawy związane z kotami, oglądaliśmy ciekawostki o różnych kotach na świecie. Czytaliśmy również fragmenty książki pt. „Cukierku, Ty łobuzie” Waldemara Cichonia. Wyjątkowo udane było zadanie związane z narysowaniem bohatera dnia. Koty na ilustracjach prezentowały się wyjątkowo dumnie i niezwykle prawdziwie.

dk1

dk2


28.01.2023 r.

mdl

   Międzynarodowy Dzień Lego obchodzimy corocznie 28 stycznia. Dlaczego? Bo dokładnie tego dnia w 1958 roku został opatentowany charakterystyczny dla klocków Lego sposób łączenia. Ten dzień to święto wszystkich fanów klocków lego.
   Składanie klocków Lego nierzadko jest zabawą międzypokoleniową, uwielbiają je dzieci, ale także dorośli. Najmłodsi mogą dzięki takiej zabawie zdobywać nie tylko umiejętności związane z motoryką małą, ale także rozwijać kreatywność, wyobraźnię i logiczne myślenie, konstruując własne budowle.

A bibliotece było tak… 

 l1

l2


18.01.2023 r.

kp2

Dzień Kubusia Puchatka

   18 stycznia dzieci na całym świecie celebrują Dzień Kubusia Puchatka. Miś stał się tak sławny, że jego imieniem nazwano nawet ulicę w centrum Warszawy. Aby zrozumieć fenomen Kubusia, musimy cofnąć się nieco w czasie. Przygody przyjaciół ze Stumilowego Lasu autor napisał z myślą o swym kilkuletnim synu, Krzysztofie (tak też ma na imię jeden z bohaterów książki), nie sądząc zapewne, jak wielką popularnością wśród dzieci cieszyć się będzie pozycja. Pierwowzorem misia była ulubiona pluszowa zabawka Krzysia, czego dowodem są liczne fotografie, na których chłopiec jest w towarzystwie swojego niedźwiadka. Niewątpliwie stało się to inspiracją dla A. A. Milne’a do napisania opowieści z misiem w roli głównej. Ciekawa jest też historia imienia książkowego misia, który początkowo nazwany został Panem Edwardem Niedźwiedziem, a dopiero syn pisarza zmienił mu imię na Winnie. Stało się to po wizycie w zoo, gdzie zaprzyjaźnił się z niedźwiedzicą o takim właśnie imieniu.

W bibliotece szkolnej również świętowaliśmy ten wyjątkowo sympatyczny dzień. 😊😊😊

dkp

Dzień Kubusia Puchatka…

…to idealna okazja, żeby sięgnąć po książkę. Rodzicu, przeczytaj ją dziecku lub jeśli potrafi czytać samo, to go posłuchaj. Każda okazja jest dobra, żeby spędzić trochę czasu razem.

Zachęcam również do odsłuchania: https://www.youtube.com/watch?v=12noA3Z8-Zw

kp k


25.11.2022 r.

mis

   Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Święto zostało ustanowione w 2002 roku w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od 1902 roku pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całych świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Mimo upływającego czasu miś jest największym przyjacielem dziecka. W naszej szkole również obchodziliśmy to święto. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach, zwiedzali wystawę w bibliotece szkolnej oraz przynieśli swoje misie do szkoły. Został także rozstrzygnięty konkurs plastyczny, który corocznie organizowany jest dla uczniów klasy pierwszej i ich rodziców.

„Mój Przyjaciel Miś” – wyniki konkursu

Klasa I a

I miejsce – Adam Czajka
II miejsce – Franciszek Wróblewski
III miejsce – Nadia Marciniak

Wyróżnienia otrzymali:
• Iga Frątczak
• Franciszek Grygielski
• Aleksandra Woźniak

Klasa I b

I miejsce – Mikołaj Drewnowski
II miejsce – Szymon Fjałkowski
III miejsce – Mikołaj Łukaszewski

Wyróżnienia otrzymali:
• Anna Danielewicz
• Oliwier Szczepaniak

mis (1) mis (2)

mis (3) mis (4)

mis (5) mis (6)


12.10.2022 r.

straz

Konkurs czytelniczy

   „Jak Wojtek został strażakiem” to opowieść o tym, jak los prowadzi do spełnienia naszych marzeń. Książka udowadnia, że jeśli w coś mocno wierzymy, wszystko jest możliwe. To książka, która chwyta za serce od pokoleń.
   12 października odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów klasy II. Uczniowie po przeczytaniu książki Czesława Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem” przystąpili do rozwiązywania zadań. W konkursie wzięło udział 21osób. Zdecydowana większość wykazała się bardzo dobrą znajomością treści przeczytanej pozycji.

Wyniki konkursu:

I miejsce – Oskar Sędziak kl. II b
II miejsce – Maja Ratajczyk kl. II b
III miejsce – Zofia Chmiel kl. II a, Szymon Ziółkowski – kl. II a

Gratuluję zwycięzcom i dziękuję wszystkim uczestnikom.

stazaki


29.09.2022 r.

gl czyt

   Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Został on ogłoszony przez Polską Izbę Książki w 2001 r. Data nie jest przypadkowa, ponieważ tego dnia urodziła się autorka książek dla dzieci i młodzieży – Janina Porazińska.
   Nadrzędnym celem tej akcji jest promowanie tej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Zalet czytania na głos jest mnóstwo: wzbogaca słownictwo, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, uczy samodzielnego myślenia.
   Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbył się konkurs : „MISTRZ CZYTANIA”, który skierowany był do uczniów klas III.
   Uczestnicy czytali książkę pt.: „Drzewo do samego nieba” Marii Terlikowskiej.

Wyniki konkursu:
I miejsce – Lena Świtaj – klasa III a
II miejsce – Ewa Jaworska – klasa III b
III miejsce – Kacper Augustyniak – klasa III a

Gratuluję i dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie.

 gl czyt2 gl czyt1

15.09.2022 r.

kropkaa

   Dzień Kropki, to popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić. Przedszkolaki oraz uczniowie z naszej szkoły również świętowali ten dzień.

Skąd się wziął Międzynarodowy Dzień Kropki?

   Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów. Poniżej możecie zapoznać się z książką w wersji filmowej jeśli jej nie znacie.

kropka1 

kropka2


2021 - 2022


03.2022 r.

bib

Akcja „Podaruj książkę bibliotece”

   Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w akcję „Podaruj książkę bibliotece”. Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe. Jeżeli przeczytałeś lektury lub książki, które warto polecić innym - przekaż je do biblioteki. Przekazane książki będą służyć innym czytelnikom. Mamy nadzieję, że akcja spotka się z życzliwym przyjęciem i zainteresowaniem. Za wszystkie dary już dziś serdecznie dziękujemy.

 


03.2022 r.

biblioteka

darmowe książki - kliknij

 


29.09.2021 r.

 mc

   Czytanie to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu, który poszerza wiedzę, poprawia pamięć oraz pozwala przeżywać wspaniałe emocje.

   29 września 2021 r. z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w bibliotece szkolnej odbył się konkurs : „MISTRZ CZYTANIA”.

Konkurs skierowany był do uczniów klas III.
Uczestnicy czytali BAŚNIE I LEGENDY POLSKIE.

Wyniki konkursu:
I miejsce – Kacper Świtaj – klasa III a
II miejsce – Helena Stańczyk – klasa III b
III miejsce – Oliwia Ratajczyk – klasa III b

Gratuluję i dziękuję wszystkim uczniom za udział w konkursie oraz zapraszam na kolejne spotkania z książką.

mistrz czytania