Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grzegorzewie

Get Adobe Flash player

 


Innowacja z wykorzystaniem mikroskopów

   W klasach piątych uczniowie zmagali się z tematem tkanek roślinnych, innowacja z wykorzystaniem mikroskopów sprawia bardzo wiele radości każdemu obserwatorowi. 

 mikroskop


Warsztaty zdrowego odżywiania z dietetykiem na lekcji biologii.

   W naszej szkole uczniowie brali udział w projekcie dotyczącym nawyków żywieniowych. Podczas zajęć prowadzonych przez dietetyka panią Aleksandrę Kołodziejczak dowiedziały się ile jest cukru w napojach oraz ja jęz zamienić na pyszne i zdrowe wersję. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się prace warsztatowe między innymi zakładanie klasowego ogródka oraz przygotowanie zdrowego napoju z owoców i warzyw. Jak zawsze najsmaczniejszą częścią zajęć była degustacja przygotowanych pyszności. 

war1

war2

war3

war4


Obserwacje mikroskopowe w klasach 7 - innowacja pedagogiczna.

   Uczniowie klas 7a 7b biorą udział w innowacji pedagogicznej z wykorzystaniem mikroskopów. Na dzisiejszej lekcji uczyli się rozpoznawać elementy morfotyczne krwi w obrazach mikroskopowych.

 mikroskop


   Uczniowie klas 5, 6, 7 oraz 8 na lekcjach biologii biorą udział w innowacjach i projektach. Na dzisiejszych zajęciach klasa piąta przygotowała lapbooki, które miały być syntezą materiału przed sprawdzianem z działu parzydełkowce, nicienie, płazińce i pierścienice. Uczniowie przygotowali bardzo ciekawe rozwiązania i pomysłowe lapbooki, które zostały zaprezentowane na forum klasowym podczas zajęć podsumowujących cały dział. Każdy prezentował inną grupę zwierząt i szczegółowo omawiał jej przedstawicieli. Zajęcia odbyły się w radosnej atmosferze i były świetna powtórką materiału, pozwoliły one również wszystkim wykonać prawidłowo zadania w ćwiczeniu, gdyż podczas tych prezentacji klasa zapamiętała wiele ciekawostek o omawianych organizmach.

 inowacja1

inowacja2


   W ramach lekcji otwartej z biologii na którą przybyła klasa 3a wraz z wychowawcą P. Magdaleną Bałdyga uczniowie klasy piątej przybliżyli tajniki mikroskopowania swoim młodszym kolegom i koleżankom.
   Eksperci z klasy 5b oraz ich dwie kolezanki z klasy 8 przedstawili budowę i działanie mikroskopu oraz zaprezentowali obserwację preparatów stałych w będących ma wyposażeniu klasopracowni. Najciekawszym elementem zajęć było wspólne wykonanie preparatów świeżych i obserwacja życia w kropli wody przygotowanej przez uczniów klasy 5 razem z gośćmi z klasy trzeciej. Najwięcej emocji wzbudziła obserwcja uciekających w obrazie mikroskopowym pierwotniaków i larw owadów, które do rozwoju potrzebują wody. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali karty pracy, które zawierał najważniejsze informacje o zasadach wykonywania obserwacji mikroskopowych przedstawione w przystępnej formie lapbooka. I tak na jednych zajęciach miała miejsce realizacją innowacji z wykorzystaniem mikroskopów, innowacji lapbooka Ciekawa Biologia oraz projektu Ekoszkoła 2024. Całość była zamknięta w lekcji otwartej. Uczniowie z zaangażowaniem i pełni entuzjazmu dali się pochłonąć zadaniu przeprowadzonym przez nauczyciela biologii P. Weronikę Antkiewicz-Kowalską. Serdecznie dziękujemy za udział w lekcji wszystkim uczestnikom.

lbiol1

lbiol2


   W dniu 5.10.2023 r. uczniowie klasy 5 aktywnie uczestniczyli w poznawaniu świata istniejącego w kropli wody. Zajęcia biologii są prowadzone w ramach innowacji pedagogicznej wykorzystującej techniki mikroskopowania. Zajęcia te są jednocześnie realizowane w ramach ogólnopolskiego projektu Ekoszkoła 2024. Temat dotyczył życia w kropi wody. Woda najcenniejsza substancja na Ziemi całkowicie pochłonęła całą klasę. Każdy z uczestników lekcji musiał przygotować preparat i zbadać organizmy pierwotniaków żyjących w małych zbiornikach wodnych czy rzece. Zadania były wymagające i bardzo pochłonęły całą klasę. Po udanych doświadczeniach klasa piąta bogata w nową wiedzę dotyczącą dzisiejszego tematu radośnie dzieliła się swoimi nowymi umiejętnościami z rówieśnikami.
   Ponadto wszyscy potrafią obliczyć powiększenie obrazu oglądanego pod mikroskopem. Od dziś mały świąt kropli wody stał się dla nas ogromny i warty poznania. Innowacja i projekt prowadzone są przez nauczyciela biologii Weronikę Antkiewicz-Kowalską.

p2


W ramach projektu Ogólnopolskiego projektu Ekoszkoła 2024 klasy 6 i 7 naszej szkoły przygotowały gazetkę na temat Odpowiedzianej Konsumpcji i zrównoważonego rozwoju.

p1


eko szkola

Ogólnopolski projekt Ekoszkoła 2024

   Od września 2023 r. nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim projekcie Ekoszkołą 2024. Przed nami do zrealizowania 10 obszarów tematycznych, aby uzyskać tytuł promotora ekologii. Nasi uczniowie już niejednokrotnie pokazali, że mają wielkie serca zarówno dla ludzi jak i dla środowiska. Tym razem będą się zmagać z działaniami o tematyce:

1) Czysta i dostępna woda
2) Zdrowe i czyste powietrze
3) Przeciwdziałanie zmianom klimatu
4) Odnawialne źródła energii
5) Ekologiczny transport i podróże
6) Zielona przestrzeń wokół
7) Ochrona bioróżnorodności
8) Zdrowa i ekologiczna żywność
9) Odpowiedzialna konsumpcja
10) Gospodarowanie odpadami

Jesteśmy gotowi do działania, zachęcamy do śledzenia informacji o postępach w projekcie.
Weronika Antkiewicz-Kowalska koordynator szkolny projektu.


Projekt edukacyjny „Ślady historii średniowiecznej w Łęczycy”

   Klasa III b realizowała projekt edukacyjny pod tytułem „Ślady historii średniowiecznej w Łęczycy”. Jego głównym celem było zorganizowanie wycieczki do Łęczycy i innych miejscowości, w których można znaleźć ślady historii średniowiecznej. Uczniowie musieli zaplanować trasę wycieczki, obliczyć koszty, zarezerwować bilety, uporządkować zebrane informacje. Ślady historii średniowiecznej podziwiali w Kolegiacie w Tumie, na Zamku Królewskim w Łęczycy, w Muzeum łęczyckim i innych budowlach tego miasteczka oraz ruiny zamku w Besiekierach. Wszystkie zaplanowane cele projektu, którego opiekunem była M. Marko, zrealizowali.

2a31751056a841128a88b9deff897e3e s25b831e144f74741b7abf48dc0e32e1d s31c503686744482b960ffc5017c77d02 s171e4237263f4ca9b4a68ea8364f720a sf74ed848302644faaea8e43d1cebf8e0 s

zapraszamy do galerii - kliknij


Projekt edukacyjny kl. II a
„Czy wiesz, ile chemii jesz ?”

   W dniu 16 listopada 2017 r. uczniowie kl. II a przedstawili prezentację, która jest efektem ich pracy w ramach projektu edukacyjnego. Głównym celem projektu było propagowanie zdrowego odżywiania. Uczniowie chcieli zwrócić uwagę na wyrabianie nawyku świadomego wyboru produktów spożywczych poprzez czytanie informacji zamieszczonych na etykietach.
   W podsumowaniu projektu uczestniczyli: Pan Józef Sochacki – dyrektor; Pani Anna Buczkowska – wicedyrektor; Pani Aleksandra Piórkowska – wychowawczyni uczniów w kl. I; rodzice: Pani Alicja Ziółkowska i Pani Ewelina Golon oraz Pani Danuta Abraś – opiekun projektu.