Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grzegorzewie

Get Adobe Flash player

 

pedagog

 Magdalena Pospieszyńska

poniedziałek - 800 - 1230

wtorek - 1100 - 1530

środa - 800 - 1230

czwartek - 1000 - 1400

piątek - 800 - 1230


Bajki terapeutyczne, autorstwa Doroty Bródki

   Serdecznie polecam dwie bardzo wartościowe książki dla dzieci, autorstwa Pani Doroty Bródki. Pierwsza pozycja z pewnością pomoże dzieciom zrozumieć aktualną sytuację związaną z koronawirusem i kwarantanną. Druga książka przedstawia jak bardzo abstrakcyjny dla dziecka może być czas, godziny, dni, przeszłość i przyszłość. Są to pojęciami, które tylko w konkretnym kontekście nabierają znaczenia. Jednak dzieci czują, kiedy my, dorośli jesteśmy zaniepokojeni, zmartwieni i dzielą nasz niepokój na swój sposób. Warto o tym porozmawiać, może bajka w tym pomoże? Bo opowiada o Kwarantannie, która też miała kłopoty z czasem.
   Treść obu bajek dostępna jest bezpłatnie na blogu autorki. Poniżej zostawiam linki dostępu:

1

http://dorotabrodka.pl/bajka-o-krolu-wirusie-i-dobrej-kwarantannie-audiobook/

2

 http://dorotabrodka.pl/kolejny-dzien-kwarantanny/


zwd

#zostanwdomu

   Mijają kolejne dni od zamknięcia szkół i innych instytucji i placówek. Jak radzimy sobie w czasie trwania akcji „zostańwdomu”? Mam nadzieję, że dajemy radę z opanowaniem nowych sytuacji w tym nietypowym dla nas czasie. Aby cieszyć się dobrą kondycją jak najdłużej może warto w rodzinie stworzyć sobie ramowy plan dnia. Przyda to się, aby dobrze współdziałać w realizacji codziennych obowiązków. Dzisiaj, kiedy dzieci uczą się zdalnie, a rodzice często pracują w domu, może pojawić się problem ze sprawnym domowym funkcjonowaniem.

   Zaplanowanie dnia ma pozwolić na dobrą współpracę, dlatego uwzględniać należy zasady dotyczące:
• czasu na pracę i naukę,
• czasu na odpoczynek,
• czasu na posiłek i jego przygotowanie,
• domowych obowiązków,
• sposobu spędzania wolnego czasu,
• innych ważnych dla Twojej rodziny kwestii.

   Trzeba pamiętać, że dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują wyznaczania granic, planów. Chcą wiedzieć, jakie zadania na nich czekają, nie lubią być zaskakiwane (oczywiście tymi niekoniecznie przyjemnymi dla nich rzeczami). Zdalne nauczanie i praca wymaga od nas racjonalnego podziału czasu na korzystanie z komputera, czy innych mediów. Ważne też, aby zaplanować czas na przyjemności takie jak wspólne oglądanie filmu, czy gry w planszówki, ale także czas na rzeczy, które dzieci mogą robić indywidualnie.

   Czasem wydaje się nam, że gdy jesteśmy cały czas w domu, to mamy go tyle, że nie wiadomo, co robić. Niestety, niewiadomo ile by go nie było, to i tak może nam szybko ulecieć. Dlatego czasem dobrze jest sobie go zaplanować. Najważniejsze jednak jest zachowanie zdrowego rozsądku oraz dbanie o siebie i swojej rodziny.


kw

Jak radzić sobie ze stresem z powodu pandemii?

   Szerzenie się pandemii COVID-19 może być bardzo stresujące dla wielu osób. Strach i obawy przed chorobą mogą przytłaczać zarówno dorosłych jak i dzieci. Dlatego tak ważna jest znajomość sposobów radzenia sobie z tym obciążeniem. W tym celu powinniśmy robić sobie przerwy od oglądania, czytania czy słuchania nowych informacji na temat pandemii w mediach. Ciągłe skupianie się na tym problemie może nasilać niepokój.
   Reakcja dzieci w dużym stopniu zależy od tego jak zachowują się dorośli w ich otoczeniu. Rodzice, którzy reagują ze spokojem i pewnością, będą stanowić wsparcie dla swoich dzieci. Dlatego ważne jest aby opierać się na sprawdzonych informacjach na temat wirusa.

Jak dzieci mogą reagować na stres związany z pandemią?

   Można zaobserwować u nich zwiększoną płaczliwość, rozdrażnienie. Inna reakcja to smutek, nasilone zamartwianie się, niezdrowe zachowanie dotyczące snu, jedzenia, unikanie obowiązków szkolnych, aktywności, które dawniej sprawiały dziecku radość, bóle głowy, ciała bez konkretnej przyczyny.
   Rodzice mogą pomóc dzieciom w łagodzeniu stresu związanego z pandemią poprzez rozmowę, rzeczowe i przystępne przedstawienie faktów.
   Ważne jest by dać dzieciom poczucie bezpieczeństwa, pozwolić na wyrażenie emocji takich jak zdenerwowanie, złość.
Warto też ograniczyć dzieciom dostęp do wiadomości w mediach. Dzieci mogą błędnie interpretować informacje, które do nich docierają i bać się tego, czego nie rozumieją.
   Warto też trzymać się rutyny, jeżeli chodzi o codzienne zajęcia, stworzyć nowy schemat dnia obejmujący naukę i czas.

Zapraszam do przeczytania książeczki dla dzieci pt. ZostańWDomu Karoliny Piotrowskiej.
Poniżej link do proponowanej pozycji:

  PEDAGOG SZKOLNY – WRÓG CZY PRZYJACIEL?

   W każdej szkole od ponad 30 lat istnieje stanowisko pedagoga szkolnego. Najogólniej mówiąc, to osoba zajmująca się problemami wychowawczymi pojawiającymi się w szkole i z tym głównie jest kojarzona. Dla większości uczniów gabinet pedagoga szkolnego jest miejscem zsyłki za złe zachowanie, wagary, lekceważenie obowiązków szkolnych, popadanie w konflikty z otoczeniem. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, na czym tak naprawdę polega jego rola.

ROLA I ZADANIA PEDAGOGA

   Najważniejszym obowiązkiem pedagoga szkolnego jest dbanie o dobro wychowanków. Pedagog jest łącznikiem występującym w interesach ucznia na forum społeczności szkolnej.

DO NAJWAŻNIEJSZYCH ZADAŃ PEDAGOGA NALEŻY:

• badanie potrzeb uczniów;
• diagnozowanie środowiska rodzinnego uczniów i eliminowanie ewentualnych nieprawidłowości;,
• dociekanie przyczyn niepowodzeń szkolnych ucznia i próba ich eliminacji;
• wsparcie pedagogiczne dla dzieci zagrożonych niedostosowaniem społecznym, patologiami i kompensowanie braków występujących w środowisku społecznym;
• działalność profilaktyczna, czyli organizowanie zajęć mających na celu zapobieganie mogącym się pojawić trudnościom wychowawczym, w tym: uzależnieniom, agresji, przemocy;
• pomoc materialna dla uczniów, których rodziny pozostają w trudnej sytuacji materialnej;
• ponadto nieustanna współpraca z dyrekcją szkoły, ośrodkiem pomocy społecznej, sądem, policją oraz instytucjami działającymi na rzecz dziecka i rodziny.

ZASADY OBOWIĄZUJĄCE PEDAGOGA SZKOLNEGO

   Zasada dyskretności opieki, która wynika z prawa dziecka do godności osobistej i wynika ze szczególnej właściwości okresu dojrzewania, jaką jest nadwrażliwość na naruszenie prywatności. Pedagog zawsze stara się być taktowny, unika ostentacyjnego udzielania pomocy, okazywania litości, by nie zawstydzić lub upokorzyć.

   Zasada odpowiedzialności za pełny rozwój każdego ucznia, bo każde dziecko jest najwyższą wartością.
Pedagog stara się poznać indywidualne możliwości każdego ucznia, jego warunki rodzinne, społeczne i wiedzę tę wykorzystuje organizując proces wychowania.

   Zasada ufności opiekuńczej, która wynika z konieczności wzbudzania w uczniach przeświadczenia, że pedagog jest tą osobą, u której zawsze znajdą wsparcie i pomoc. Pedagog stara się, żeby uczniowie widzieli w nim przyjaciela, do którego mogą się zwrócić w każdej sprawie.

   Zasada podmiotowości ucznia, która wynika z założenia, że dziecko jest podmiotem wszystkich działań. Pedagog stara się wyrabiać u uczniów poczucie odpowiedzialności za siebie i swoich kolegów.

   Zasada bezwzględnej walki z zagrożeniami rozwoju uczniów. Rola pedagoga wymaga ogromnego wyczulenia na wszelkie nieprawidłowości, wypaczenia i deformacje zarówno w życiu szkolnym, jak i najbliższym środowisku uczniów.

DRODZY UCZNIOWIE, PAMIĘTAJCIE!!!

    Pedagog szkolny, czy go lubicie czy nie, jest jednym z nauczycieli w szkole, do którego możecie się zgłaszać ze swoimi problemami.
   Ma on obowiązek zachować w tajemnicy to, co mu powiecie, o ile wasze zaplanowane działania nie będą zagrażać waszemu życiu, bądź zdrowiu!
    On najlepiej wie, gdzie szukać pomocy, gdzie skierować w razie problemów emocjonalnych, psychicznych, rodzinnych czy nawet towarzyskich, których sami nie potrafimy rozwiązać. Nie bójcie się wejść do gabinetu pedagoga i powiedzieć „mam problem”. Z pewnością wysłucha, a czasem sama rozmowa przynosi ulgę. Często łatwiej wygadać się osobie spoza rodziny, która patrząc z boku, zachowa większy spokój i obiektywizm.