Zespół Szkolno-Przedszkolny w Grzegorzewie

Get Adobe Flash player

ELEMENTY KOMPUTERA ZNAJDUJĄCE SIĘ NA TABLICY W PRACOWNI

tablica nrkliknij aby zobaczyć w pełnej rozdzielczości

 1-płyta główna – łączy wszystkie elementy w jednostce centralnej, na niej osadzony jest procesor i pamięć RAM, wyposażona w chipset firmy Intel lub AMD, producenci płyt: Gigabyte, Asus, MSI.
 
2-przejściówka procesora – umożliwia podłączenie procesora nowszej generacji do starszej płyty głównej.
 
3-procesor (mózg komputera)-zarządza komputerem i danymi, im szybszy procesor tym szybciej i sprawniej wykonywane są polecenia i funkcje w komputerze, producenci procesorów: Intel, AMD.
 
4-pamięć cache (czyt. kesz) – przyśpiesza operacje pomiędzy procesorem a pamięcią RAM.
 
5-pamięć RAM – w tej pamięci komputer umieszcza dane i programy z którymi w danej chwili pracuje, większa ilość  wpływa na komfort pracy z komputerem - możemy pracować z  wieloma programami w danej chwili bez spadku wydajności komputera. Standardowa wielkość pamięci RAM to 2 – 4 gigabajty. Dane w pamięci RAM giną w chwili braku zasilania.
 
6-karty graficzne – łączą monitor z jednostką centralną, odpowiedzialne są za obraz wyświetlany na ekranie monitora, obecne karty wyposażone są w akcelerator grafiki przestrzennej (3D) wykorzystywany np. w grach.
 
7-karty dźwiękowe (muzyczne) – umożliwiają odtwarzanie dźwięków i muzyki w komputerze oraz podłączenie mikrofonu, słuchawek, głośników.
 
8-kontrolery – umożliwiają podłączenie dodatkowych  urządzeń: napędów optycznych, dysków twardych oraz urządzeń korzystających z dodatkowych portów dostępnych na złączu kontrolera.
 
9-modem telefoniczny (wewnętrzny) – łączy komputer z linią telefoniczną, umożliwia korzystanie z telefonu, faksu i Internetu.
 
10- modem telefoniczny (zewnętrzny) – łączy komputer z linią telefoniczną, umożliwia korzystanie z telefonu, faksu i internetu.
 
11-karty sieciowe – łączą komputery w sieć komputerową, umożliwiają korzystanie z zasobów sieci (drukarek, dokumentów udostępnionych, pracę zespołową nad jednym projektem z wielu komputerów) oraz korzystanie z Internetu.
 
12-printserver (serwer wydruku) – umożliwia podłączenie drukarek do sieci komputerowej i korzystanie z nich na wielu stanowiskach.
 
13-karty telewizyjne (tunery TV) – umożliwiają wyświetlanie programu telewizyjnego na ekranie monitora oraz słuchanie radia (do kartypodłączamy antenę telewizyjną i radiową). Urządzenia umożliwiają także nagrywanie programu TV.
 
14-stacja dyskietek (FDD) – służy do odczytu i zapisu informacji na dyskietkach.
 
15-napędy optyczne (CD, DVD, DVD-RW, BR) – umożliwiają odczyt i zapis na płytach kompaktowych.
 
16-dyski twarde (HDD) – urządzenia mechaniczno-elektoniczne służące do magazynowania danych. Na dyskach twardych zainstalowany jest system operacyjny. Umożliwiają zapis, odczyt i kasowanie danych. Posiadają bardzo dużą pojemność 500 i więcej gigabajtów.
 
17-przewody logiczne – łączą napędy optyczne, stację dyskietek i dyski twarde z płytą główną, służą do przesyłu informacji.